Samoopalovací krém nebo solárium? A co jiné metody umělého opálení?
O bronzové pokožce sní mnoho žen. A není se čemu divit. Opticky zeštíhluje, evokuje nespoutanou exotickou krásu a navíc maskuje nedokonalosti pokožky, třeba žilky a celulitidu. Po létě ale přichází to nepříjemné období blednutí. A jestli nepatříte mezi porcelánové krásky jako Nicole Kidman nebo Kirsten Dunts, hledáte cesty, jak si prodloužit opálení bez slunečních paprsků. Nabízí se samoopalovací krémy, solárka a v poslední době velmi oblíbené samoopalovací nástřiky. Porovnali jsme je a našli jejich klady a zápory.
Samoopalovací krém prošel upgradem
Ještě před pár lety bylo zacházení se samoopalovacími krémy náročné. Dělaly fleky, oranžový tón, páchly, barvily oblečení a ruce po nich vypadaly jako po šichtě v barvírně. Současné kvalitní samoopalovací krémy už jsou spolehlivé, šetrné a dávají přesně to, co od nich čekáte. Jak vlastně fungují? Aktivní látka DHA (kyselina dokosahexaenová získaná z cukrové třtiny) reaguje s aminoskupinami v proteinech, které jsou v horní vrstvě pokožky. Tato reakce vyvolá tzv. Maillardovu reakci, která má za následek zhnědnutí kůže. Mimochodem stejná reakce probíhá například při pečení těsta, kdy kůrka nádherně zhnědne. Co dalšího obsahují samoopalováky? Zvláčňující látky, vitamíny a antioxidanty, aby bylo o pokožku dobře postaráno. Protože jen na vyživé pokožce se opálení (to přirozené i umělé) udrží déle.
Chcete jen trochu opálení na fotku nebo akci? Použijte bronzer. Rafinovaným nanesením na obličej, dekolt, ramena nebo holenní kosti vykouzlíte atraktivní summer look.
I když kvalitní opalovací krémy nabízejí prvotřídní složení, pamatujte, že neslouží jako ochrana před slunečním zářením a zářením v solárku.
Máte velmi citlivou pokožku? Vybírejte z přírodních samoopalovacích krémů. Přestože ty umělé jsou šetrné, citlivá pokožka na ně i tak může reagovat podrážděním. Přírodní samoopalovací krémy sice nenabízejí tak výrazné opálení, ale zaručují jemnost díky výtažkům z mrkvového oleje, beta karotene nebo erytrolúzy.
Plusy:
- nejlevnější metoda umělého opálení,
- koupíte v každé drogerii,
- bezpečné pro pokožku,
- nanesete kdekoliv.
Mínusy:
- riziko nerovnoměrného nanesení,
- riziko nepřirozeného tónu,
- je potřeba několik aplikací.
Jaké samoopalovací krémy jsou nejlepší? Vsaďte na zkušenosti ostatních a projděte si recenze na Heurece. https://samoopalovaci-pripravky.heureka.cz/f:20923:1661086/
Samoopalovací nástřik je sázka na jistotu
Velmi rychlá aplikace a téměř okamžitý (už za tři hodiny) výsledek dělá ze samoomalovacích nástřiků jednu z nejoblíbenějších metod. Stačí jen jedna návštěva salonu a odcházíte s opálením, které často nezískáte ani na dovolené. Tlakovou pistolí kosmetička rovnoměrně nanese emulzi s DHA, která velmi rychle reaguje. Po aplikaci se však nesmíte několik hodin koupat — žádná sprcha ani bazén.
Jedna aplikace stojí 400 – 600 korun a opálení vydrží cca 14 dní.
Plusy:
- rychlá aplikace (5 – 10 minut),
- dokonalý výsledek,
- bezpečné pro pokožku,
- efekt přirozeného opálení.
Mínusy:
- vyšší pořizovací cena,
- není v každém městě,
- nutnost objednat se s předstihem.
Podobně jako samoopalovací nástřik funguje samoopalovací kabina. Nástřik neprovádí kosmetička, ale plně automatizovaný mechanismus uvnitř kabinky (jestli znáte seriál Přátelé, jistě vzpomínáte na scénu, kdy Ross dostane až příliš čokoládové opálení právě v takové kabině). Aplikace opálení v kabině trvá asi jednu minutu.
Jak je to s těmi solárii? Ubližují nebo ne?
Solárka zvedají vášnivé diskuze až třicet let. Zpočátku byla doporučována dermatology, následně přišla vlna kritiky a varování před vznikem rakoviny. Solária totiž stejně jako slunce vydávají UV záření, které je pro nechráněnou pokožku rizikem v podobě podráždění, vysušování, předčasného stárnutí kůže a vzniku rakoviny. Existuje ale jednoduchá rada: do solárka choďte jen v doporučených intervalech a chraňte svou pokožku kosmetikou se SPF, nejlépe určenou přímo pro opalování v soláriu.
Současná solária podléhají velmi přísným normám EU. Každý salon by měl mít certifikáty, povolení a atesty veřejně k nahlédnutí.
Jedna minuta v soláriu stojí 8 – 12 korun. Jedno opalování může trvat 3 až 20 minut. Pro opálení je nutné navštívit solárko asi pětkrát v závislosti na typu vaší pokožky.
Věděli jste, že můžete mít solárium doma? Domácí jednokřídlé solárko na délku celé postavy koupíte od 35 000 korun, malé obličejové seženete už od dvou tisíc.
Plusy:
- rovnoměrné opálení,
- přirozený efekt,
- relax při „slunění“,
- tvorba vitamínu D.
Mínusy:
- pro výsledek je nutné solárko navštívit několikrát,
- nejistý výsledek (zejména u světlých typů),
- riziko poškození nebo podráždění pokožky,
- nutnost pořídit si speciální kosmetiku se SPF.
Jak prodloužit přirozené opálení?
Celé léto se snažíte nachytat bronz a pak stačí čtrnáct dní škaredého počasí a opálení je fuč. Pokud se budete držet následujících rad, přirozené opálení vám vydrží mnohem déle.
Mrkev, rajčata a voda. Voda hydratuje organismus a dodává pleti potřebné živiny pro rychlou regeneraci, elasticitu a obranyschopnost. Dodržujte pitný režim a vaše pokožka vám za to poděkuje. Rajčata a mrkev obsahují velkou dávku beta karotenu, který pomáhá k rychlejšímu, déletrvajícímu a zdravějšímu opálení.
Pomalu, často a správně. S opalováním začněte už na jaře. Pozvolna přivykejte pokožku slunečním paprskům. Metoda „první letní den lehnu na deku na tři hodiny“ se opravdu nevyplácí.
Bez kosmetiky to nepůjde. Kromě ochrany před škodlivými paprsky nabízejí opalovací krémy vitamíny a antioxidanty, které posilují a hydratují pokožku. Jste pro chemické nebo přírodní opalováky? Nevíte? O rozdílech mezi nimi jsme psali v článku Velký test opalovacích přípravků. Krémy po opalování jsou pro zdravou pokožku také nezbytností. Krém na opalování a po opalování vybírejte od stejné značky, nejlépe ze stejné řady. Složení obou se vzájemně doplňují a zvyšují pečující efekt. Nezapomeňte na exfoliaci. Scrub nebo peeling pomáhá pokožce se zbavit odumřelých kožních buněk a prokrvit a omladit vrchní vrstvu kůže. Všechny tyto kroky vedou k prodloužení opálení.
Mrkvový olej vyživuje a tonizuje pokožku. Panenský olej se získává macerací kořene mrkve. Výsledkem je olej s typickou barvou, který jen velmi jemně tonizuje pokožku a je plný živin, které oceníte i v případě, že opálení není vaším cílem. Pravidelné používání tělového mrkvového oleje přirozeně tonizuje pokožku.
Ať už si vyberte jakoukoliv metodu fake opálení, před aplikací myslete na jedno: Své oblíbené plavky nechejte v bezpečí šuplíku a oblečte si staré spodní prádlo. Kvalita plavek může přijít k úhoně — v solárku vyblednou barvy, při nástřiku nebo aplikaci samoopalovákem se mohou zabarvit. A až dosáhnete svého vysněného opálení, pak teprve si můžete užívat svou celou krásu s plavkami Relleciga.